Військова місія за принципом “Мерседесу”Ще якихось півроку тому переважна більшість українських спів…

Військова місія за принципом “Мерседесу”

Ще якихось півроку тому переважна більшість українських співрозмовників (не кажучи про закордонних) не вірили, що військові контингенти країн-членів НАТО в принципі можуть бути присутніми на українській землі та ще й в осяжній перспективі. Коли розповідала, що саме над цим працюємо передусім з французькими, а згодом і з британськими колегами, на обличчі деяких з них читалась в кращому випадку зневірлива посмішка, у гіршому – віддзеркалювалось бажання зробити характерний жест з прокручуванням рукою біля скроні. Але сьогодні, коли військові Франції та Британії – країн, котрій від початку вбачались двигуном і місії, і загалом нашого концепту “коаліції рішучих” – зустрічаються з українськими партнерами, аби обговорити конкретні параметри місії, українці вже не лише сприймають такий контингент як щось абсолютно належне, але й висувають довгий список вимог, які в сухому залишку і зрозумілою мовою зводяться до того, щоб “відразу зайшло дуже багато, з дружніх країн, могли дати достойну відсіч русні, і українським військам було дійсно помічними, а не “плутались під ногами”.

Чимало таких вимог є абсолютно справедливими. Деякі з них так само фігурують у напрацьованих в Центрі “Нова Європа” параметрах, які ми не втомлюємось проговорювати з закордонними партнерами в рамках дискусій про проміжні гарантії безпеки.

Якщо дуже стисло і коротко, то варто було б фокусувати увагу, зокрема, на наступних елементах:

– мандат цієї місії має бути такий, щоб вона дійсно могла стати Місією стримування, а не беззубим миротворчим контингентом ООН. Тобто, боєздатною та озброєною на такому рівні, аби позбавити Путіна бажання перевіряти її на міцність не лише в психологічному, але й у військовому сенсі

– місія обовʼязково має бути багатовимірною – на землі, повітрі та в морі. Якщо за автомобільною аналогією, то своєрідним “Мерседесом”, трьохвимірне лого якого якраз і означає ці три стихії. Тобто, має бути і наземний контингент, і повітряний щит з повітряним патрулюванням та достатніми засобами ППО, і відповідна морська складова. Чим масштабніша присутність наземного контингенту, тим більше можливостей для створення відповідного повітряного щита.

-ядром місії мають бути Франція та Британія, інші країни – спроможні і досвідчені в таких справах країни-члени НАТО, ціннісні партнери на кшталт Австралії, але не сателіти РФ, які в разі атаки потенційно спроможні ще й “ворота” відчинити для російської армії. Підтримка США потрібна і, на моє глибоке переконання, й надалі можлива (не вірте тим, хто каже зворотнє). Навіть якщо не йдеться про безпосередню залученість американських військових та американських коштів.

-географія розміщення – максимально наближена до джерел загроз з російського боку. Якщо ця місія буде розміщена у Чернівцях чи у Львові, то це вже буде місія стримування Росії проти нападу на Румунію чи Польщу, а не повторної атаки на Україну.

-розмір має значення, і, звісно, потрібно продовжувати з партнерами розмови про те, щоб кількість військових в ідеалі не мала б бути меншою, аніж було в місії KFOR в Косові (близько 50 тис військових) з огляду на розмір самої України та рівня загроз, які в різних формах йтимуть від РФ. З іншого боку, не варто забувати, що основною силою та опорою залишатиметься власне українська армія, і саме її потрібно посилювати. Тому не варто драматизувати, якщо це не буде відразу контингент з максимально бажаною для нас цифрою, головне – зробити перший крок. Причому, бажано, не чекаючи власне “всеохопного перемирʼя”. Не варто забувати, що у свій час військова присутність у Вʼєтнамі починалась з 900 американських інструкторів. Місія ISAF в Афганістані – з близько 5000 військових.

Звісно, це далеко не вичерпний перелік необхідних параметрів. Не всі з них варто проговорювати публічно. Але якщо більшість з них буде врахована, така місія поруч зі збереженням і посиланням військової підтримки збройних сил та нарощуванням інвестицій в нашу оборонку, може стати одним з важливих геймченджерів у завершенні війни.